sobota, 29 grudnia 2012

ZDROWA KANAPKA


Kanapka jest najszybszym i najprostszym sposobem zaspokojenia głodu. Pasuje do każdej pory dnia - jada się je na śniadanie, w porze lunchu lub na kolację. Niekoniecznie trzeba z nich rezygnować będąc na diecie oraz podczas wdrażania zdrowego sposobu odżywiania się.


ZDROWA KANAPKA TO ZDROWE PIECZYWO
Nie każde pieczywo tuczy, trzeba tylko świadomie wybrać jego rodzaj. Do kanapek najlepiej wybierajmy pieczywo pełnoziarniste razowe. Najzdrowszy jest chleb żytni na zakwasie wypiekany z nieprzetworzonej mąki. Zawiera on dużo witaminy B, kwasu foliowego, magnezu oraz błonnika, który korzystnie wpływa na metabolizm. Obecny w nim zakwas reguluję perystaltykę jelit oraz pomaga usunąć z organizmu toksyny. Z tego typu pieczywa nie powinno się rezygnować również podczas odchudzania. Podczas diety dozwolone jest jedzenie pieczywa rano. Zdrowa kanapka na śniadanie zapewni odpowiednią ilość energii na początek dnia i uczucie sytości na parę godzin.

Nie dajmy się nabrać na „pokolorowane” razowe chleby. Do pieczywa dodaje się czasem barwniki (np. karmel), które w połączeniu z pszennym pieczywem do złudzenia przypominają razowce. Prawdziwy chleb razowy jest ciężki, zbity, lekko mokry w środku i nie powinien się kruszyć. Podczas przekrojenia zazwyczaj przykleja się do noża.

NIEZDROWA kanapka to taka, która przygotowana jest na bazie przetworzonej maki – głównego składnika pieczywa pszennego. Taki posiłek spowalnia pracę jelit oraz jeszcze bardziej wzmaga apetyt. 



CO NA OBKŁAD?
Pieczywo składa się głównie z węglowodanów, dlatego obkład kanapki powinien być dla zachowania bilansu skomponowany z pełnowartościowego białka, takiego jak chudy twaróg, jajko, świeża lub wędzona ryba, dobrej jakości wędlina (najlepiej pieczona) lub przygotowany beztłuszczowo drób. Zamiast kupnych past kanapkowych oraz smakowych serków, warto poświęcić 5 minut na zrobienie ich w domowych warunkach. Możesz mieć pewność, że będą o wiele smaczniejsze, mniej przetworzone i bardziej odżywcze. Skutecznie należy unikać również pasztetów, mielonek, żółtych serów, salami, smalcu oraz mortadeli.

MASŁO, OLEJ, OLIWA czy MIĘKKA MARGARYNA?
Kanapki dla dzieci powinny być cienko przesmarowane dobrej jakości masłem. Osoby dorosłe ze względu na wysoką zawartość cholesterolu nie powinny w dużych ilościach spożywać masła. Gdy wyeliminowanie masła z codziennej diety  z powodu przyzwyczajeń żywieniowych okazuję się niemożliwe, należy stara się kupować masło najwyższej jakości czyli takie, które zawiera około 80% tłuszczów pochodzenia roślinnego. Dozwolone jest również smarowanie pieczywa miękkimi margarynami, pod warunkiem, że nie zawierają szkodliwych kwasów tłuszczowych trans. Najbardziej zdrowo jest zastąpić masło oliwą lub olejem, albo przesmarować pieczywo białym serkiem o niskiej zawartości tłuszczu.

KANAPKOWE DODATKI
Wśród dodatków do kanapek królować powinny warzywa. Należy zapomnieć o tłustych sosach na bazie majonezu, oraz ketchupie i jego wysokiej zawartości cukru. Kanapki powinny wypełniać pomidory (bogate w likopen), ogórki, plasterki papryki, rzodkiewka oraz kiełki i świeże zioła. Uzupełnieniem kanapki na ciepło może być pieczona cebula w papilotach z piekarnika lub grillowania cukinia z teflonowej patelni.



ZDROWA KANAPKA Z WĘDZONYM ŁOSOSIEM I PASTĄ CHRZANOWĄ Z WARZYWAMI 
1-2 kromki pieczywa żytniego razowego
2-3 liście sałaty
2 łyżeczki serka homogenizowanego naturalnego 0% tłuszczu + pół łyżeczki chrzanu
2 plasterki wędzonego łososia
zielony ogórek, pomidor, dowolne kiełki

Pieczywo smarujemy pastą przygotowaną z serka i chrzanu, obkładamy sałatą, łosiem i warzywami. Doskonały pomysł na zdrową przekąskę na szybko.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz