wtorek, 18 grudnia 2012

Jaką pić wodę?



Woda ma kluczowe znaczenie dla zdrowia człowieka. Stanowi ponad 60% masy ciała, wypełniając przestrzenie wewnątrz i zewnątrzkomórkowe. Jest niezbędna dla procesów przemiany materii, usuwa z organizmu substancje toksyczne, transportuje składniki organiczne i nieograniczne po całym organizmie oraz  m.in. reguluje temperaturę ciała. Dobowe zapotrzebowanie płynów dla osoby zdrowej wynosi 2,5 litra na dobę i może się ono zmieniać w zależności od wieku, klimatu i temperatury otoczenia. Zapotrzebowanie na wodę rośnie w okresie ciąży, laktacji oraz zwiększa się w przypadku osób, które uprawiają sport.


Z codziennym pożywieniem dostarczamy około 1 litra płynów. Pozostałą część powinniśmy dostarczać z napojami – sokami owocowymi, warzywnymi oraz herbatami. Podstawą pokrywającą ogólną sumę płynów, jaką należy dostarczyć w ciągu dnia powinna pokrywać woda.


RÓŻNE RODZAJE WODY
Ogólnie rzecz biorąc woda powinna być bezpieczna dla zdrowia i o korzystnym składzie minerałów. Najlepiej pozbawiona bakterii chorobotwórczych, zanieczyszczeń chemicznych i o dobrym smaku. Zwykle pijemy wodę butelkowaną, którą określa się potocznie mineralną, choć nie zawsze zgodnie z prawdą.


W asortymencie sklepowym możemy bowiem wyróżnić:
1. wodę mineralizowaną
- wysokomineralizowaną (o mineralizacji powyżej 1500mg/l)
- średniomineralizowaną (o mineralizacji 500-1500 mg/l)

2. wodę źródlaną ( o mineralizacji poniżej 500 mg/l)

3. wodę leczniczą ( o mineralizacji powyżej 4000 mg/l – stosowana tylko na wyraźne zalecenie lekarskie)


Każda z tych wód zawiera w zasadzie te same składniki. Posiadają magnez, wapń, sód, chlorki, wodorowęglany, siarczany, jod, fluor, żelazo oraz dwutlenek węgla. Różnią się natomiast stopniem mineralizacji oraz stosunkiem między poszczególnymi składnikami mineralnymi, z czego wynika ich zalecane przeznaczenie i dobór do codziennego spożywania. 




JAKĄ PIĆ WODĘ?
Najlepiej pić wodę niegazowaną mineralną, a podczas wyboru tej optymalnej należy zwrócić uwagę na zawartość minerałów i dostosować je do swoich potrzeb.

Woda o niskiej zawartości sodu – polecana dla osób z nadciśnieniem
Woda o niskiej zawartości wapnia – polecana osobą chorującym na kamicę nerkową
Woda o wysokiej zawartości chlorków i sodu – polecana osobą aktywnym fizycznie, podczas upałów oraz osobą pracującym w wysokich temperaturach

Biorąc pod uwagę ogólne potrzeby organizmu, gdy nie ma konkretnych wytycznych co do większego zapotrzebowania na określone minerały, żywieniowcy polecają wody mineralne o dużej zawartości wapnia i magnezu. Aby uzupełniać niedobory tych pierwiastków dobrze jest pić wody, które zawierają w sobie np. 50 mg magnezu na 1 litr lub 150 g wapnia/litr czy 1500 mg sodu i chlorków/l.

Przed zakupem warto rzucić okiem na etykietę wody z jej składem. Od kiedy zaczęłam to robić okazało się, że niektóre wody bardzo promowane w mediach są mało wartościowymi wodami źródlanymi!

Długo nie mogłam się przyzwyczaić do regularnego picia wody. Usłyszałam kiedyś, że doskonale można sobie poradzić z tym problemem stosując tzw. TRENING WODY. Pierwsze co robię rano po wstaniu, to wypicie 1 szklanki wody. To samo robię na godzinę przed snem. Ten prosty nawyk pozwala zwiększyć aż o 0,5 litra sumę dziennie wypijanej wody, a po kilku dniach gwarantuję, że czynność ta wchodzi w nawyk.



Polecam również zapoznanie się z niezależnym testem wód mineralnych oraz źródlanych dostępnym pod adresem:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz